BydgoskieMarki - katalog firm lokalnych

Wycena nieruchomości spadkowej – sprawdź, dlaczego będzie Ci potrzebna!

czrw. 29, 2021 dodane przez TorunskieMarki

Każdy, kto choć raz uczestniczył w procesie spadkowym wie, jak skomplikowane i czasochłonne bywają niezbędne formalności i procedury. Zwykle dochodzą do nich jeszcze emocje związane ze stratą bliskiej osoby, a czasem rodzinne konflikty lub dylemat, co z masą spadkową zrobić. O ile trudnych emocji całkowicie uniknąć nie sposób, o tyle formalny przebieg procesu możemy nieco przyspieszyć, zapewnić sobie spokój i ułatwić trudne wybory. W jaki sposób? Wykonując profesjonalną wycenę nieruchomości spadkowej.

Wycena nieruchomości – na czym polega?

Wycenę nieruchomości wykonuje rzeczoznawca majątkowy w celu określenia jej wartości. Pod uwagę bierze różnego rodzaju czynniki, które mają na nią wpływ: wiek budynku, jego stan techniczny, lokalizację, rodzaj instalacji grzewczych i energooszczędnych, a także plany zagospodarowania przestrzennego okolicy. Wartość nieruchomości szacuje się dla różnych celów, nie tylko w przypadku spraw spadkowych. Często wycenia służy zabezpieczeniu kredytu hipotecznego, jest potrzebna do ustalenia wysokości podatków, cen kupna i sprzedaży, ustalenia ceny wywoławczej przy sprzedaży czy w celu obliczenia odszkodowania za wywłaszczenie. Wykonanie wyceny poprzedza wizja lokalna, a sam operat szacunkowy powstaje w oparciu o jedną z zapisanych w przepisach prawa metod. Co istotne, rzeczoznawca majątkowy musi posiadać stosowne uprawnienia i niezależnie od celu sporządzania wyceny, pozostawać całkowicie bezstronny.

Trudny podział masy spadkowej

Śmierć bliskich zwykle wiąże się z cierpieniem i poczuciem bolesnej straty. Konflikty i kryzysy rodzinne spowodowane podziałem masy spadkowej, nie pomagają w przejściu przez trudny czas żałoby. Wręcz przeciwnie, dlatego warto zrobić wszystko, by proces ten przebiegł możliwie szybko i sprawnie. W przypadku istnienia kilku spadkobierców nieruchomości, niekiedy dochodzi do konfliktu interesów. Nie każdy bowiem, choćby ze względów sentymentalnych, będzie chciał nieruchomość opuścić bądź sprzedać. Jeśli nieruchomość przypada jednej osobie, często pojawia się konieczność spłacenia pozostałych, co stawia osobę spłacająca w trudnej i czasem zupełnie niespodziewanej sytuacji.

Jak pomoże rzeczoznawca?

Osadzona w rynkowych realiach wycena nieruchomości, może ułatwić spadkobiercom wspólne i zgodne zarządzanie masą spadkową. Poznanie dokładnej wartości odziedziczonego domu czy mieszkania, nie pozostawia miejsca na jakiekolwiek wątpliwości i niepotrzebne emocje. To nie wszystko – profesjonalni rzeczoznawcy majątkowi, do których należy m.in. firma BRI Wyceny, służą także fachowym wsparciem i doradztwem. W przypadku podziału majątku, wiedza, doświadczenie i doskonała znajomość lokalnego rynku, bywają szczególnie cenne.

Trudno jest bez emocji rozporządzać odziedziczonym majątkiem, zwłaszcza, gdy dopiero wchodzimy w jego posiadanie, a przed nami niełatwe postępowanie spadkowe oraz perspektywa rodzinnych niesnasek. Obiektywny, rzetelny i profesjonalny rzeczoznawca majątkowy, w wielu przypadkach może nam ich uniknąć, przyspieszyć postępowanie i w spokoju przeżyć żałobę.


Facebook Icon