BydgoskieMarki - katalog firm lokalnych

Jak oszacować wartość nieruchomości w 2021 roku?

lt. 26, 2021 dodane przez TorunskieMarki

Planujesz sprzedaż nieruchomości, ale nie wiesz, jaka jest jej wartość? A może musisz dokonać wyceny na potrzeb toczącego się sporu sądowego lub w celu zabezpieczenia hipoteki? Niezależnie od celu, dla którego potrzebujesz dokonać wyceny, powinieneś wiedzie, jak wykonać ją prawidłowo. Poznaj zatem kilka najczęściej wykorzystywanych metod szacowania wartości nieruchomości.

Operat szacunkowy

Wycenę nieruchomości możemy powierzyć rzeczoznawcy majątkowemu, który – działając zgodnie z przepisami prawa – wykona ją w pełni profesjonalnie. Rzeczoznawca musi posiadać niezbędne uprawnienia, dzięki którym dokonane przez niego wyceny posiadają moc prawną.

Narzędzia online

Do wykonania wstępnej wyceny nieruchomości możemy wykorzystać narzędzia dostępne w sieci, często bezpłatnych. Ich zasada działania jest prosta – na podstawie uzupełnionej ankiety, otrzymujemy szacunkową wartość domu czy mieszkania. W ankiecie podajemy najistotniejsze dane: metraż mieszkania, jego stan i lokalizację. Taka wycena nie ma jednak żadnej mocy prawnej, co oznacza, że nie może stanowić w sprawie sądowej czy być wykorzystana jako zabezpieczenie hipoteki.

Wycena pośrednika nieruchomości

Planując sprzedaż nieruchomości często zwracamy się o pomoc do agencji nieruchomości. Zatrudnieni w niej konsultanci, nim rozpoczną aktywne poszukiwanie klientów, szacują wartość naszej nieruchomości. Dokonana przez nich wycena opiera się nie tylko na parametrach i lokalizacji mieszkania, ale także na ich wiedzy na temat lokalnego rynku nieruchomości. Podobnie jak w przypadku narzędzi internetowych, wycena ta nie ma żadnej mocy prawnej.
Sposobów na dokonanie wyceny nieruchomości jest wiele. Który z nich wybrać? To zależy od celu, dla którego oszacowanie wartości domu lub mieszkania jest nam potrzebne. Pamiętajmy jednak, że tylko wycena dokonana przez rzeczoznawce będzie posiadać moc prawną. To ważne w szczególności w sytuacjach, w których wycena ma być zabezpieczeniem hipoteki czy stanowić w sprawie sądowej. Więcej informacji znajdziecie na http://briwyceny.pl/.


Facebook Icon