BydgoskieMarki - katalog firm lokalnych

Rynek nieruchomości w tarapatach? Ceny mieszkań coraz niższe

sp. 15, 2020 dodane przez TorunskieMarki

Ceny domów oraz mieszkań spadają i niewątpliwie jest to efekt trudnej sytuacji spowodowanej pandemią. Czy rynek nieruchomości znalazł się w tarapatach? Co je powoduje i co oznaczają one dla kupujących oraz agencji nieruchomości? Wreszcie: jakie czekają nas zmiany w nadchodzących miesiącach i latach?

Rozsądne decyzje

Z badań wynika, że w postpandemicznej rzeczywistości podejmujemy racjonalne i ostrożne decyzje, zwłaszcza, gdy dotyczą one tak kosztownej inwestycji, jaką jest zakup mieszkania. Nie bez przyczyny – niektórzy z nas utracili pracę, inni obawiają się o swoje zatrudnienie. Nie dziwi więc fakt, że zwlekamy z decyzją o zakupie nieruchomości aż do momentu, gdy nasza sytuacja finansowa znów będzie stabilna. W efekcie tej ostrożności agenci nieruchomości odczuwają wyraźny spadek zainteresowania tematem zakupu mieszkania i domu, a sprzedający coraz częściej decydują się na obniżenie dotychczasowych, wysokich cen.

Niższa cena = korzystny zakup?

Trudna sytuacja, w jakiej znalazł się rynek mieszkaniowy sprawia, że na rynku pojawiają się wyjątkowo korzystne okazje. Niestety, nie wszystkie, które się takimi wydają, są nimi w rzeczywistości! Nawet obniżona, kusząca cena, wciąż może nie być adekwatna do wartości nieruchomości. Jak ocenić zatem oceni, czy inwestycja będzie korzystna? Najprościej – zlecając wykonane operatu szacunkowego nieruchomości profesjonalnemu rzeczoznawcy majątkowemu. Jedną z firm, do których możemy się zwrócić jest firma BRI Wyceny, która zajmuje się szacowaniem wartości nieruchomości oraz szeroko pojętym doradztwem. Dzięki wsparciu profesjonalistów, kupujący minimalizuje ryzyko nietrafnej, przepłaconej inwestycji.

Czasochłonne formalności

W postpandemicznej rzeczywistości nie tylko kupujący zachowują większą ostrożność – również banki uważniej przyglądają się swoim klientom weryfikując ich zdolność kredytową. Dłuższe oczekiwanie na decyzję kredytodawcy to kolejny czynnik, który wpływa na sytuację deweloperów, agencji nieruchomości oraz sprzedających. Konieczność zachowania względów bezpieczeństwa nie pozostaje bez wpływu także na pracę notariuszy, pracowników urzędów i instytucji, do których udajemy się, by uzyskać niezbędne do finalizacji transakcji dokumenty.

Długofalowe zmiany

W jaki sposób pandemia wpłynie na rynek nieruchomości w perspektywie długofalowej? Tego wciąż nie wiemy. Ale choć sytuacja zmienia się dynamicznie, już dziś eksperci sugerują możliwe tendencje. Przede wszystkim wzrastać będzie zainteresowanie obiektami rekreacyjnymi – domkami letniskowymi, ogródkami działkowymi itd. W przypadku domów, większym zainteresowaniem będę cieszyć się te z ogródkami i tarasami, zaś w przypadku mieszkań – te z choćby niewielkim balkonem. Nauczeni doświadczeniem, wybierać będziemy te nieruchomości, które umożliwiać będą relaks na świeżym powietrzu niezależnie od obostrzeń i ograniczeń obowiązujących w czasie pandemii.

Sytuacja nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie zmienia się dynamicznie, a wszelkie prognozy dotyczące rynku nieruchomości obarczone są sporym ryzykiem. Czy trendy sugerowane przez ekspertów potwierdzą się w najbliższych miesiącach? Czy i w jaki sposób rynek nieruchomości upora się z trudnościami po wygaszeniu pandemii? O tym dopiero przyjdzie nam się przekona


Facebook Icon