BydgoskieMarki - katalog firm lokalnych

Automatyzacja w czasach pandemii

kw. 9, 2020 dodane przez TorunskieMarki

Ograniczenie aktywności związanej z obecną sytuacją (Pandemia COVID-19) dla wielu przedsiębiorstw jest jednoznaczna. Przeniesienie części obowiązków na tzw. home office pozwala na utrzymanie tylko niektórych elementów funkcjonowania firmy. Mamy jednak do czynienia z sytuacją bez precedensu. Czy w przypadku firm produkcyjnych czeka nas rewolucja? Przejście na pełną automatykę i wykonywanie większości procesów bez udziału ludzi? Tak prawdopodobnie będzie wyglądała już niedaleka przyszłość.

Trend ten można zaobserwować mniej więcej już od dwóch dekad. Wzrastające koszty pracownicze oraz konieczność budowania coraz efektywniejszych linii produkcyjnych skutecznie eliminowała kapitał ludzki z obszarów produkcyjnych, przesuwając go jednocześnie do funkcji nadzorczej. Funkcji, którą jak się okazuje z powodzeniem można prowadzić zdalnie. Dlatego przyszłość wydaje się jasna.

Pełna automatyzacja odbywała się w większości na poszczególnych stanowiskach. Wydaje się, że obecna sytuacja (zerwane łańcuchy dostaw, kwarantanna) dość szybko doprowadzi do tego, że nawet czynności przypisane w większości kapitałowi ludzkiemu zostaną wyparte przez maszyny. Taką sytuację przez ostatnie lata mogliśmy zaobserwować przede wszystkim w handlu (między innymi kasy samoobsługowe).

Większe zainteresowanie lokalnych producentów pełną automatyzacją jest sprawą jasną. Problemem do rozwiązania pozostanie dostęp do technologii, która pozwoli to w pełni obsłużyć. To kolejny obszar do zagospodarowania w szczególności przez firmy lokalne. Obecnie skazani jesteśmy na rozwiązania zagraniczne, które poprzez mechanizmy globalizacyjne była łatwo dostępna. Pandemia pokazała nam, że dobroć tego systemu potrafi być zachwiana i całkowicie sparaliżowana. Zmiana myślenia oraz przestawienia modeli dostaw półproduktów przewiduje firma  DKM Power Transmission z Czernikowa, która już odczuła wzrost zainteresowania swoimi produktami wspomagającymi automatyzację produkcji.

Zwiększona ilość zamówień spowodowana była przede wszystkim swoistą formą zabezpieczenia w dostępne półprodukty do aktualnych parków maszynowych. Wyczuwamy jednak zapotrzebowanie na coraz nowocześniejsze rozwiązania oraz podejście zindywidualizowane. planujemy dlatego wprowadzenie nowych produktów i usług, które wspomogą lokalnych producentów i pomogą w spokoju trwać funkcjonować w jak najlepszej kondycji.

Pandemia to nie tylko wszechobecne zagrożenie. Skutki gospodarcze faktycznie odbiją się na większości sektorów gospodarczych. Jest to jednak również dość duża szansa dla rodzimych przedsiębiorstw, które w podbramkowej sytuacji dość zwinnie dostosowują się do obecnych realiów. Czy zachwiane łańcuchy dostaw doprowadzą do zwiększonej produkcji w naszym kraju? W pewnym stopniu napewno. Wszystko zależy od dostępu do zaawansowanych i wysokojakościowych rozwiązań, które dość szybko powinny pojawić się w rodzimym rynku.


Facebook Icon