BydgoskieMarki - katalog firm lokalnych

Kupujesz nieruchomość? Sprawdź, jak nie dać się nabić w butelkę

kw. 3, 2020 dodane przez TorunskieMarki

W efekcie kryzysu spowodowanego pandemią, sytuacja na rynku nieruchomości uległa zmianie – ceny domów i mieszkań przestały szybować w górę, a w wielu przypadkach stały się zdecydowanie bardziej atrakcyjne niż wcześniej. Nie dziwi więc fakt, że wiele osób właśnie teraz decyduje się na zakup upragnionego, własnego M. Ale jak ustrzec się przed nietrafioną inwestycją? Co zrobi, by nie dać się nabić w butelkę?

Bez pośpiechu

Zakup nieruchomości to jedna z najważniejszych decyzji, jakie podejmujemy w swoim życiu. Nie podejmujmy jej w pośpiechu! Nawet najbardziej korzystną ofertę należy dobrze przemyśle, poznać jej najmocniejsze i najsłabsze strony. Może się bowiem okazać, że skuszeni obniżoną ceną, zignorujemy coś niezwykle istotnego – nie dość dokładnie sprawdzimy stan techniczny nieruchomości, nie zweryfikujemy planu zagospodarowana przestrzennego czy nie uwzględnimy późniejszych, wysokich kosztów eksploatacji. W efekcie, krótko po zakupie mieszkania czekać nas będzie kosztowny remont, dom pod lasem prędko zamieni się w dom na placu budowy, a wysokość czynszu przerośnie możliwości naszego domowego budżetu.

Stan prawny nieruchomości

Kupując nieruchomość, powinniśmy uważnie przeanalizować nie tylko jej cenę, stan techniczny i lokalizację, ale także status prawny. Oznacza to przede wszystkim konieczność ustalenia faktycznego właściciela nieruchomości oraz zweryfikowania wpisów w księdze wieczystej. To z niej dowiemy się, czy nieruchomość nie jest obciążona prawami osób trzecich bądź hipoteką. Dzięki zweryfikowaniu tych informacji unikniemy zakupu mieszkania z lokatorem bądź konieczności spłaty nie naszych zobowiązań.

Okazja – czy na pewno?

Obniżona cena to wabik, któremu trudno się oprze. Pamiętajmy jednak, że niższa cena wcale nie musi oznaczać ceny adekwatnej do wartości nieruchomości! Przed zakupem warto zatem upewnić się, że nie przepłacamy, a okazja nie jest w rzeczywistości kosztowną pułapką. Jak to oceni? Najprościej – na podstawie operatu szacunkowego wykonanego przez profesjonalnego rzeczoznawcę majątkowego. Ten, opierając się na aktualnych danych na temat sytuacji rynkowej, stanie technicznym oraz prawnym nieruchomości, a także wielu innych czynnikach, wykona rzetelną, profesjonalną wycenę. Przed skorzystaniem z usług rzeczoznawcy, powinniśmy upewnić się, że posiada on niezbędne uprawnienia. Możemy skorzystać z usług rzeczoznawcy funkcjonującego jedynie stacjonarnie bądź zdecydować się na biuro działające na terenie całej Polski, np. BRI Wyceny. Oprócz szacowania wartości nieruchomości, firma świadczy również inne usługi z zakresu doradztwa na rynku nieruchomości. Dzięki jej wsparciu zakup domu lub mieszkania będzie zdecydowanie bezpieczniejszy, a ryzyko, że padniemy ofiarami oszustów – wyeliminowane.

Zmiany na rynku nieruchomości powodują, że wielu z nas rozważa zakup swojego M. Przed podjęciem decyzji powinniśmy jednak uważnie zweryfikować nieruchomość, którą zamierzamy kupić, a w razie potrzeby, poprosić o pomoc ekspertów – to najlepszy sposób na bezpieczną, korzystną transakcję!


Facebook Icon