BydgoskieMarki - katalog firm lokalnych

Jak wycenić mieszkanie lub dom? 4 sposoby

Lut 21, 2020 dodane przez TorunskieMarki

Oszacowanie wartości nieruchomości to jeden z najważniejszych kroków, które podejmujemy planując jej zakup bądź sprzedaż. Ale nie tylko wówczas wycena jest nam potrzebna – wykonujemy ją także na potrzeby spraw sądowych czy konieczności obliczenia podatku od odziedziczonego spadku. Jaką takiej wyceny dokonać? Sposobów jest kilka, a omówienie czterech najistotniejszych znajdziecie poniżej!

Operat szacunkowy

Wycenę nieruchomości możemy powierzyć rzeczoznawcy majątkowemu, który – działając zgodnie z przepisami prawa – wykona ją w pełni profesjonalnie. Rzeczoznawca musi posiadać niezbędne uprawnienia, dzięki którym dokonane przez niego wyceny posiadają moc prawną. Jak wybrać odpowiedniego rzeczoznawcę? Warto poprosić o rekomendację znajomych. Z pomocą pomoże nam również wyszukiwarka i źródła internetowe. Nie musimy ograniczać się jedynie do rzeczoznawcy z naszej miejscowości – niektóre kancelarie rzeczoznawców, tak jak BRI Wyceny, wyceniają nieruchomości w całej Polsce. Narzędzia internetowe

Do wykonania wstępnej wyceny nieruchomości możemy wykorzystać narzędzia dostępne w sieci, często bezpłatnych. Ich zasada działania jest prosta – na podstawie uzupełnionej ankiety, otrzymujemy szacunkową wartość domu czy mieszkania. W ankiecie podajemy najistotniejsze dane: metraż mieszkania, jego stan i lokalizację. Taka wycena nie ma jednak żadnej mocy prawnej, co oznacza, że nie może stanowić w sprawie sądowej czy być wykorzystana jako zabezpieczenie hipoteki.

Wycena pośrednika nieruchomości

Planując sprzedaż nieruchomości często zwracamy się o pomoc do agencji nieruchomości. Zatrudnieni w niej konsultanci, nim rozpoczną aktywne poszukiwanie klientów, szacują wartość naszej nieruchomości. Dokonana przez nich wycena opiera się nie tylko na parametrach i lokalizacji mieszkania, ale także na ich wiedzy na temat lokalnego rynku nieruchomości. Podobnie jak w przypadku narzędzi internetowych, wycena ta nie ma żadnej mocy prawnej.

Ogłoszenia o sprzedaży

Wstępną wycenę naszej nieruchomości możemy wykonać w pełni samodzielnie wykorzystując dane na temat cen domów czy mieszkań z lokalnych ogłoszeń o sprzedaży. Wymaga to jednak wnikliwej analizy tych ogłoszeń i uważności na szczegóły dotyczące stanu nieruchomości, jej lokalizacji, sąsiedztwa, wysokości czynszu itp. Co istotne, podane w ogłoszeniach ceny często są zawyżone i w rzeczywistości są kwotami, od których kupujący i sprzedający rozpoczynają negocjacje. Samodzielna wycena w oparciu o ogłoszenia, choć jest bezpłatna, wymaga poświęcenia czasu i energii. Nie ma również mocy prawnej.

Sposobów na dokonanie wyceny nieruchomości jest wiele. Który z nich wybrać? To zależy od celu, dla którego oszacowanie wartości domu lub mieszkania jest nam potrzebne. Pamiętajmy jednak, że tylko wycena dokonana przez rzeczoznawce będzie posiadać moc prawną. To ważne w szczególności w sytuacjach, w których wycena ma być zabezpieczeniem hipoteki czy stanowić w sprawie sądowej. Więcej informacji znajdziecie na http://briwyceny.pl/.

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Facebook Icon