BydgoskieMarki - katalog firm lokalnych

Bezpłatne szkolenia dla pracowników – gdzie je znaleźć i jak z nich korzystać?

sp. 30, 2016 dodane przez TorunskieMarki

Szkolenia pracowników toruńWykwalifikowana kadra to podstawa każdego dobrze prosperującego biznesu. Przedsiębiorcy wydają krocie, aby wyposażyć pracowników w niezbędne kompetencje: inwestują w trenerów wewnętrznych, zatrudniają specjalistyczne instytucje szkoleniowe, wykupują pakiety szkoleń online. Tymczasem istnieje szereg możliwości, aby bezpłatnie lub z częściową refundacją kosztów, zadbać o wiedzę i umiejętności zespołu. Jakich i gdzie ich szukać? Sprawdziliśmy!

Unia Europejska od lat wychodzi naprzeciw potrzebom pracowników i pracodawców. Dzięki funduszom europejskim wiele instytucji oferuje darmowe kursy, szkolenia, a nawet studia podyplomowe. Jedną z nich jest Wyższa Szkoła Bankowa, która realizuje projekty przy udziale Europejskiego Funduszu Społecznego – od kilka lat proponuje m.in. nieodpłatne studia podyplomowe dla wybranych grup. Wykształcono już w ten sposób rzeszę specjalistów do spraw zarządzania zasobami ludzkimi, logistyków, kadrę informatyczną, pracowników służby zdrowia itd. Najczęściej w projekcie udział mogą wziąć wybrane grupy, np. pracownicy zatrudnieni w konkretnej miejscowości i branży, w konkretnej grupie wiekowej. Choć w tej chwili nabór na szkolenia w toruńskim oddziale WSB został zakończony, od stycznia przyszłego roku ponownie będzie można wnioskować o dofinansowanie.

Popularna niegdyś „Inwestycja w kadry” w 2015 roku zastąpiona została „Bazą usług rozwojowych”, poprzez którą również istnieje możliwość znalezienia i wyboru szkolenia odpowiedniego dla potrzeb pracowników. Wiele z nich to szkolenia odpłatne, niemniej często istnieje możliwość sfinansowania ich z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Jego celem jest umożliwienie pracownikom dostosowania swoich kompetencji do dynamicznie zmieniających się wymagań na rynku pracy. Wsparcie udzielane jest na zasadzie de mnimis, a więc jest formą bezzwrotnej pomocy udzielanej przedsiębiorstwom przez państwo. KFS sfinansuje aż 80% wartości szkolenia, którego 20% pracodawca musi pokryć sam. Jeśli prowadzisz firmę, która posiada status mikroprzedsiębiorstwa (a więc zatrudniasz do 10 osób) możesz liczyć na dofinansowanie na poziomie 100% kosztów szkolenia. Kwota, która przypada do wykorzystania na jednego pracownika wynosi około 12 000 zł. Środki przyznawane są przez Powiatowe Urzędy Pracy i to właśnie do nich powinieneś zwrócić się w celu uzyskania pomocy.

Poszukując bezpłatnych szkoleń dla pracowników, warto na bieżąco monitorować działania lokalnych instytucji szkoleniowych, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości czy instytucji zajmujących się funduszami europejskimi. Wiele informacji znajdziemy w Internecie – pomocą służą witryny takie jak np. powerbony.pl, uslugirozwojowe.parp.gov.pl, czy www.szkolenia24h.pl, która agreguje informacje o szkoleniach z całego kraju. Warto również przyjrzeć się szkoleniom online – wiele z nich prezentuje naprawdę wysoki poziom. Przykładem może być strona internetowa www.akademiaparp.gov.pl, która oferuje bezpłatne, certyfikowane szkolenia biznesowe dla pracowników różnych branż.

Poszukując szkoleń dla pracowników, miej na uwadze cele biznesowe, które jako przedsiębiorca zamierzasz osiągnąć oraz rzeczywiste potrzeby Twoich pracowników. Źle dobrane będą stratą czasu, odpowiednie – rozwiną ich umiejętności i będą doskonałą motywacją do codziennej, wydajnej pracy.


Facebook Icon