BydgoskieMarki - katalog firm lokalnych

Lokalne inkubatory przedsiębiorczości. Jak działają i czy warto z nich korzystać?

sp. 26, 2016 dodane przez TorunskieMarki

Coworking ToruńMarzy Ci się własny biznes, ale obawiasz się, że przerośnie Cię liczba spraw i formalności, którymi będziesz musiał się zająć? Wiele osób zastanawiających się nad założeniem swojej pierwszej firmy ma podobne obawy i rezygnuje z realizacji swoich pomysłów. Wysokie koszty związane z prowadzeniem biznesu również nie zachęcają do podążania za marzeniami. Czy jest jakiś sposób na bezpieczny start? Tak! Inkubatory Przedsiębiorczości wychodzą naprzeciw tym, którzy obawiają się, że nie poradzą sobie z udźwignięciem kosztów i formalności związanych z prowadzeniem firmy. Na czym polega ich wsparcie i jak z niego skorzystać? Wyjaśniamy!

Inkubatory Przedsiębiorczości umożliwiają założenie biznesu pod swoimi skrzydłami. Sam proces jego otwierania trwa wyjątkowo krótko i nie wiąże się z koniecznością odwiedzania żadnego urzędu (jak ma to miejsce w sytuacji, gdy otwieramy firmę w sposób tradycyjny). Najczęściej działają przy uczelniach wyższych i dedykowane są studentom oraz absolwentom. Jeśli nie należysz do żadnej z tych grup, możesz skorzystać z usług jednej z firm świadczącej podobne usługi, jak np. Twój Startup. Będąc beneficjentem Inkubatora Przedsiębiorczości możesz otworzyć działalność o rozmaitych formach prawnych, jednocześnie korzystając z szeregu korzyści. Jakich? Przede wszystkim z braku obowiązku zapłaty składek ZUS. Dla początkującego przedsiębiorcy jest to oszczędność 465 zł, dla osoby, którą obowiązują wyższe składki – aż 1122 zł. Inkubator zajmie się prowadzeniem księgowości, udostępni nam osobowość prawną (NIP, REGON i wpis do KRS), pomoże w zdobyciu klientów. Jednocześnie beneficjent ma możliwość korzystania z powierzchni coworkingowej co pozwala uniknąć wydatków związanych z wynajmem biura. To nie wszystko! Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z Inkubatora Przedsiębiorczości, możesz liczyć na pomoc w promocji firmy, doradztwo prawne i bezpłatne szkolenia. Brzmi świetnie, prawda?

inkubatory toruń Niestety nie ma nic za darmo i rozwój firmy pod skrzydłami Inkubatora Przedsiębiorczości ma swoje wady. Stosunkowo niski koszt usług (ok. 250 zł – to i tak niewiele biorąc pod uwagę, ile oszczędzamy chociażby na składkach ZUS) idzie w parze dość dużym stopniem sformalizowania. Każda umowa podpisywana z klientem musi zostać zweryfikowana przez Inkubator, każdy przelew – zatwierdzony. To może znacznie wydłużać procesy i utrudniać pracę. Dla osób, które do swoich klientów dojeżdżają samochodem, minusem będzie też brak możliwości rozliczania kosztów z tytułu jego użytkowania. Co więcej, Inkubator Przedsiębiorczości w niektórych sytuacjach może zrezygnować ze współpracy z posiadaczem start-upu, zwłaszcza, gdy w grę wchodzą przeszkody takie jak np. konieczność posiadania zezwoleń, licencji itp.

Prowadzenie firmy pod skrzydłami Inkubatora Przedsiębiorczości bez wątpienia ma swoje zalety. Preferencje podatkowe, obniżone ryzyko, wsparcie księgowe i biurowe to tylko niektóre z nich. W Toruniu skorzystać można ze wsparcia Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości działającego przy UMK, Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości działającego przy WSB, Business Link Toruń czy Exea Smart Space. W każdym przypadku należy jednak dokładnie przeanalizować wady i zalety takiej współpracy oraz pamiętać o tym, że to my prowadzimy biznes, a nie Inkubator. Nawet, jeśli jego pomoc okazuje się nieoceniona.


Facebook Icon